Na czym polega produkcja kontraktowa?
W ostatnim czasie produkcja kontraktowa staje się coraz bardziej popularna zarówno w Polsce jak i na świecie. Polega ona na zleceniu procesu produkcyjnego firmie zewnętrznej, jednak przy zachowaniu pełnych praw własności do produktów. Dzięki temu klient otrzymuje gotowe już towary wyprodukowane pod jego własną marką.
Jak to wygląda w praktyce?
Klient zamawiając usługę, przychodzi do producenta z konkretną formułą lub pomysłem na projekt. Następnie omawia z nim warunki współpracy, ustalając między innymi zakres pomocy oraz terminy oddania produktów. Kontraktor oprócz samego wytworzenia artykułów, może pomóc zleceniodawcy w opracowaniu receptury, w analizie rynkowej czy wykonaniu brandingu. Razem dochodzą do tego jakie są potrzeby i możliwości klienta. Między innymi z tego powodu ważne jest, aby podczas wyboru producenta kontraktowego sprawdzić czy ma on w danej branży duże doświadczenie. Ostatecznie to on będzie doradzał klientowi w kwestiach produkcyjnych, a także wytwarzał towary, które będą wypuszczane na rynek pod marką zleceniodawcy.
Kiedy produkcja kontraktowa jest opłacalna?
Taki rodzaj produkcji jest najczęściej używany przez dopiero wchodzących w daną branżę przedsiębiorców. Wynika to z faktu, że nie chcą oni inwestować jeszcze w wybudowanie hali produkcyjnej, a zależy im na sprawdzeniu swojego produktu i wypuszczeniu go na rynek. Patrząc długofalowo, wiedzą, że rozpoznawalności marki jest kluczem do sukcesu, dlatego korzystając z usług kontraktora są w stanie budować wizerunek swoich produktów, jeszcze nie posiadając zaplecza produkcyjnego. Taka produkcja kontraktowa sprawdza się również w tych firmach, które chcą poszerzać swój asortyment w obszarach w których nie mają doświadczenia lub gdy produkcja w ich własnej fabryce nie jest rentowna.